postinor 2

Afectiuni uterine

Postata de roxiii22 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, poate ca aceast subiect nu intra in categoria "Uterul si problemele lui", dar nu am gasit rubrica referitoare la anticonceptionale, as avea unele nelamuriri si nevoie de cateva raspunsuri. Acum o saptamana si ceva am avut un contact sexual neprotejat, a doua zi am luat prima pastila de postinor, pe cea de a doua am administrat''o dupa 12 ore de la prima, iar dupa 7 zile au avut loc sangerarile, dar fara dureri, au trecut trei zile de la prima reactie, iar eu inca am astfel de scurgeri in cantitate destul de redusa, in plus azi am avut dureri abdominale si de ovare destul de intense, un interval foarte scurt de timp, mi''as dori sa stiu daca aceste reactii sunt normale si daca se manifesta in functie de organism, se poate ajunge pana la chisturi ovariene sau probleme mai mari? Va rog mult sa imi raspundeti. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Sangerarile amintite fac parte din efectele anticonceptionalelor.
Este bine sa consultati medicul ginecolog pentru a exclude o boala inflamatorie pelvina asociata care sa explice restul simptomelor.