Polipii cervicali

Afectiuni uterine

Postata de Mihaela45110036 cu 13 ani in urma.

La un control de rutina mi-a fost identificat un mic polip cervical. Solutia a fost propusa de un doctor la o clinica din Szeged (Ungaria): operatie (mai simpla, nu complexa), anestezie generala pentru indepartarea lui. Este unica solutie aceasta operatie sau se poate si un tratament medicamentos.

Multumesc.

Raspunsuri (7)

maria - satu mare

acum 13 ani

si eu am fost in aceasdta situatie dar s-a făcut o mică anestezie locală. nu generala şi in 20 minuta tortul s-a rezolvat, la 2 ziele am plecat acasa.

Mihaela45110036

acum 13 ani

Am fost la Szeged, la dr. Novak Tibor (vorbeste limba romana, in plus este unul din cei mai titrati medici din zona), practica lor este de a trimite cazul medical la o comisie medicala care alege in final varianta operatiei, dupa aceea executa medicul operatia aleasa de acesta comisie. In plus, de cele mai multe ori, medicii in asemenea cazuri opteaza pentru anestezie generala.
Costul operatiei nu depaseste cu absolut toate analizele necesare 200 de Euro.
Anestezia generala ma sperie putin.

Mersi mult de comentariu.

mariana

acum 13 ani

am fost diagnosticata cu polip endocervical fibro-gladular cu mici arii de metaplazie scuamoasa imatura

mariana

acum 13 ani

polip endocevical fibro-glandular cu mici arii de metaplazie scuamoasa imatura

Mihaela45110036

acum 13 ani

Nu stiu unde anume ai avut depistat aceasta problema medicala.

Manuela

acum 13 ani

Se trateaza si in Romania..
Sora mea a fost operata in Timisoara. Tehnica folosita cred ca se numeste conizare. A fost "decupata" "felia" de col pe care era polipul.
A fost o reusita operatia.

Nicoleta

acum 10 ani

Azi am fost si eu programata operatia de scoatere a polipului cervical. Nu mi s afacut nici o anestezie, doar au bagat acel dispozitiv si au taiat, sincer nu am simtit nimic, mai jenant a fost acel dispozitiv cu care prinde cervixul,,,in rest absolut nimic. Acum am o durere ca de menstruatie suportabila. Mentionez ca locuiesc in UK.