Polipi endocavitari?

Afectiuni uterine

Postata de OtiliaN cu 3 luni in urma.

Buna ziua!
Am urmatorul rezultat la ecografia tv:

Uter in avf:
Contine 2 polipi endometriali in 1/3 inferioara cu dimensiuni de 1.02/0.93 cm respectiv 1.07/0.83 cm cu baza de implantare posterioara.
Miometru cu structura omogena.

Col uterin in parametrii normali

Ovar drept: contine foliculi cavitari, pe sectiune, cu dimensiuna maxima de 1,63cm
Ovar stang: contine foliculi cavitari, pe sectiune, cu dimensiuna maxima de 1.16cm

Raspunsuri (6)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul ecografiei indica prezenta a doi polipi endometriali in uter, care sunt niste formatiuni benigne. Polipii endometriali sunt cresterea anormala a celulelor in mucoasa uterului si pot cauza simptome precum sangerari neregulate, sangerari dupa menopauza sau infertilitate. Totusi, acesti polipi pot fi inofensivi si poate nu necesita tratament, mai ales daca nu cauzeaza simptome.

Miometrul, sau stratul muscular al uterului, pare sa aiba o structura normala.

Pentru ovare, foliculii cavitari sunt normali si indicativi pentru ciclul menstrual. Fiecare folicul contine un ovul care asteapta sa fie eliberat in timpul ovulatiei.

Cu toate astea, este important sa discutati rezultatul cu un medic ginecolog, care poate decide daca este necesar tratament sau interventie chirurgicala pentru indepartarea polipilor.

De asemenea, este recomandat sa faceti verificari regulate pentru a monitoriza orice schimbare a polipilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/polipii-uterini-una-dintre-cauzele-principale-ale-infertilitatii_17182

OtiliaN

acum 3 luni

Va multumesc! deci ar trebui monitorizati polipii astfel incat sa nu creasca in dimensiuni. In momentul de fata, considerati ca dimensiunea lor este una ce arctrebui sa ridice vreun semn de intrebare?

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este foarte importanta monitorizarea polipilor pentru a urmari orice schimbare de dimensiune. In prezent, daca dimensiunea polipilor este una constanta si nu s-a inregistrat o crestere semnificativa, nu ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare.

Totusi, este important sa continuati monitorizarea si sa discutati orice schimbare cu medicul dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/ce-trebuie-sa-stim-despre-polipii-uterini-cu-dr-laura-mustata-medic-spec_18998

OtiliaN

acum 3 luni

Multumesc inca o data!

O singura intrebare. Mai jos este aceeasi ecografie facuta in februarie 2022, se observa o usoara crestere a lor…este totusi o crestere nesemnificativa?

UTER in AVF, cu contur uterin neregulat. Diametrul longitudinal: 5.31 cm Diametrul antero-posterior: 4.20 cm Diametrul transvers: 6.06cm Endometru hiperecogen, de aspect polipoid cu grosimea dublului strat de 0.65 cm. Cavitate uterina contine in treimea inferioara 2 polipi cavitari, cu dimensiunile de 0.94/0.74 cm, respectiv de 0.54/0.47 cm. Miometru cu ecostructura omogena, ecogenitate medie. COL UTERIN – cu lungimea 4.10 cm, latime: 2.11cm. Canal cervical continent, mucoasa cervicala de aspect normal. Fara modificari patologice, fara chisturi de retentie OVAR DREPT: lungime = 4.35 cm, latime =2.26 cm, grosime = 2cm Structura: contine foliculi dominant cu dimensiunea maxima de 1.65 cm. OVAR STANG: lungime = 3.15cm, latime = 1.49 cm, grosime = 2.72cm Structura: contine foliculi cavitari cu dimensiunea maxima de 0.47cm. Fara lama de lichid in Douglas. Concluzii: polipi endocavitali

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. depinde de rezultatele initiale ale ecografiei, pentru comparatie cu cele recente. Dimensiunea anumitor structuri, cum ar fi uterul sau ovarele, poate varia usor din diferite motive, cum ar fi etapa ciclului menstrual.

Polipii uterini au crescut putin, dar fara a vedea rezultatele initiale este greu de spus daca este o crestere semnificativa. Ar fi indicat sa discutati aceste rezultate cu medicul ginecolog, care are cunostinte medicale detaliate si poate interpreta in mod corect modificarile in cadrul imaginilor ecografice.

Lipsa de modificari patologice si absenta chisturilor de retentie sunt rezultate pozitive. De asemenea, prezenta unui folicul dominant in ovarul drept sugereaza ca ati putea fi in ovulatie sau in apropierea ei. Discutati cu medicul despre posibilitatea eliminarii polipilor endocavitari, daca acestia continua sa creasca sau provoaca simptome.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/la-ce-femei-sunt-cel-mai-des-diagnosticati-polipii-endometrialii_20494

OtiliaN

acum 3 luni

Va multumesc mult!