Polip

Afectiuni uterine

Postata de rogerino cu 9 ani in urma.

Buna ziua,va rog frumos sa-mi spuneti o parere in legatura cu problema mea.Nu ma pricep la termenii din domeniu medical asa ca voi incerca sa va explic pe scurt situatia.Sotia mea a pierdut un copil acum 2 ani datorita faptului ca avea o ''''sarcina joasa'''',cred ca se numeste avort spontan dar nu stiu sigur ce a fost,medicul de atunci ne-a spus ca in momentul in care va ramane insarcinata din nou e nevoie de operatie de cerclaj,acum sotia este insarcinata numai ca a mai aparut o problema si anume un polip.Am aflat ca odata cu indepartarea acelui polip se poate elimina si fatul.Suntem speriati amandoi si nu stim cum e mai bine sa procedam,sotia ar dori sa nu faca extirparea punand astfel in pericol viata copilului insa eu va intreb pe dv in cazul in care sarcina merge inainte,facem cerclajul,ce probleme poate sa faca acel polip,e in pericol si viata sotiei refuzand sa faca operatia de scoaterea a lui??? Multumesc mult pentru timpul acordat si astept un raspuns din partea dv,cu respect!!!

Raspunsuri (1)

ada

acum 8 ani

Eu am 17 saptamani de sarcina si la un consult ginecologic mi s-a descoperit un polip cervical recomandarea a fost sa imi faca extirparea lui. Ce parere aveti?? Poate afecta bebele sau pe mine in timp daca nu il extirp. Va rog frumos sa imi raspunda cineva avizat.