Polip de endocol

Afectiuni uterine

Postata de lore_chrys cu 13 ani in urma.

Am 21 ani. Am fost la un control la ginecologie ,unde mi s-a spus ca am polip de endocol, si il am iesit putin din uter..Nu am facut nici un avort, nici un chiuretaj si as vrea sa stiu care este cauza si ce as putea face.

Raspunsuri (1)

Google

acum 13 ani

Polipii endocervicali
Polipii endocervicali sunt leziuni frecnte ale colului si aproape intotdeauna benigne; in mod obisnuit sunt diagnosticati prin inspectie, in momentul cand dezvoltarea lor ii face sa prolabeze prin orificiul extern cervical. Manifestarea lor majora este sangerarea, de obicei cu caracter provocat, dar si spontan. Macroscopic, dimensiunile lor variaza putand fi confundati cu polipii endometriali sau cei asociati diverselor neoplazii, cum ar fi cancerul endometrial sau sarcomul

Diagnosticul este fie intamplator la un examen de rutina, fie legat de explorarea colposcopica (26) a portiunii vizibile a canalului cervical; in ambele situatii, in afara estimarii histologice a polipului trebuie examinata cel putin citologic baza acestuia de imtare si tesurile inconjuratoare. Extragerea polipului se face cel mai ades prin torsionare, ce are ca efect pensarea vaselor pediculului sau cu pensa de biopsie cervicala. Ocazional dupa extragere poate aparea o sangerare care sa necesite chiuretajul endocolului, chimio-, sau electro-cauterizare (. 6).