PLACENTA PREVIA

Afectiuni uterine

Postata de madalina311 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 29 de saptamani, iar in saptamana 25, medicul mi-a pus diagnosticul de placenta jos inserata(previa total).Este posibil ca placenta sa se mai ridice? Daca nu, sunt sanse ca sarcina sa ajunga la 38-40 de saptamani?
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Placenta praevia reprezinta indicatie de interventie chirurgicala prin cezariana. Trebuie urmate cateva precautii , in cazul absentei sangerarilor:
- prezentarea de urgenta la medic in cazul sangerarilor
- evitarea activitatilor fizice mari, de ridicare a greutatilor
- evitarea contactului sexual dupa 28 de saptamani de sarcina.
- evitarea introducerii de tampoane intravaginale sau de efectuarea de dusuri intravaginale

marin denisa lavinia

acum 10 ani

buna ziua.am si eu o nelamurire;sunt insarcinata in 25 de saptamani am facut o cografie zilele trecute,si doctora mia vazut un chist in placenta copilului.este ceva grav,poate sa-mi dea cineva cu parerea ce sar intampla si daca pot duce sarcina pana la cap.va multumesc si astept un raspuns