papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de morarc cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
As dori si eu un raspuns legat de rezultatul Papa: toate au iesit negative, mai putin celule endocervicale frecvente; frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile; polimorfonucleare moderat. Ce inseamna mai exact, recomdarea fiind "de urmarit evolutia: citologic: DA"
Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu prezinta nici-o o semnificatie anume. Posibil sa fi fost in trecut o infectie ( prezenta polimorfonuclearelor). Este bine sa repetati testul conform recomandarilor.