ovar micropolichis

Afectiuni uterine

Postata de anamaria1992 cu 10 ani in urma.

Buna ziua , am o problema si am nevoie urgent de ajutor,am probleme cu menstruatia nu vine, decat cand iau anticonceptionale sau la o diferenta de 5 luni , mentionez k am tiroidita autoimuna ,si am fost acum o saptamana la ginecolog si mi sa spus k am ovare micropolichistice cuu diminesiuni de (ovarul stang 47/28=16,64 cm, si ovarul drept 36,9/32,45=14,10cm) nu mi-a explicat nimeni ce inseamna , endocrinologul mi-a spus sa iau dufaston timp de 3 luni .Va rog mult ajutati-ma ,cu un sfat ,imi doresc foarte mult un copil ,exista riscul sa nu il pot avea?Analize la sange mi-au iesit bine , tiroida a intrat in limita normala , prolactina este de 8, iar estradiolu de 59,20, Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ce as putea face sau sa imi dati un ginecolog bun.

Raspunsuri (4)

Mirna

acum 10 ani

Cu problemele hormonale pe care le ai, cu tiroida si ovarele, n-ar trebui sa te atingi de anticonceptionale. Banuiesc ca le luai de multa vreme pana sa ai aceste probleme. Si cred ca in mare masura li se datoreaza. Si asta pt ca contraceptivele controleaza chimic sistemul hormonal, impiedicand organismul sa lucreze asa cum a fost proiectat. Nu e de mirare ca apar noduli exact pe organele care produc hormoni. La tiroida nu ti-au gasit noduli? Sau n-ai facut ecografie?

In fine, e timpul sa iesi din cercul asta vicios. In primul rand nu mai lua medicamente de niciun fel. Iti recomand o detoxifiere generala a organismului pe baza de argila, zeolit, alge kelp. Argila si zeolitul absorb toxinele si reduc nodulii pana la absorbtie. Si eu am avut acelasi diagnostic la tiroida si daca ramaneam la tratamentul dat de specialist, sigur ajungeam la operatie. Dar eu mi-am vazut de remediile mele si de fiecare data cand ma duceam la control ramanea tot mai surprins, dovada ca tratamentul lui nu putea sa aiba un astfel de efect. Apoi algele kelp sunt bogate in iod natural si iti suplimenteaza astfel deficitul din organism.

Dupa aceasta detoxifiere care dureaza in jur de o luna, iti recomand preparate naturiste pt problemele hormonale, iar in felul asta menstruatia se va regla de la sine, gen Female Hormone Blend, Premenstrual Solution, Dong Quai, Rhodiola de la firma Secom si care se gasesc la plafar. De asemenea, poti lua in paralel ceai de salvie si bitter suedez, ambele foarte importante pt sanatatea sistemului hormonal feminin.

anamaria1992

acum 10 ani

Nu mai iau anticonceptionale ,am luat 2 ani ca o pauza intre ele de 7 luni ,in care nu am avut menstruatie, tiroida este in limita normala , nu mai am probleme cu ea, pe mine m-ar interesa un tratament pentru ovare,(endocrinologul mi-a recomandat dufaston) si nu stiu daca sa il iau .Multmesc pentru raspuns

Mirna

acum 10 ani

Pai ce ti-am enumerat e pt ovare in primul rand si lipsa menstruatiei. Nu mai lua otravuri date de doctori.

anamaria1992

acum 10 ani

multumesc mult