operatie fibrom

Afectiuni uterine

Postata de vdragos cu 12 ani in urma.

Domnule Doctor, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema :

sotia mea (35 ani) are un fibrom pediculat de aprox 60mm/60mm (antero-uterin, spre fosa iliaca stanga). are dureri din cand in cand.
trebuie operat ? cat de mult afecteaza uterul o operatie, mai este posibila o sarcina ulterioara ?
se poate face o miomectomie laparoscopica , sau este prea mare pt o abordare laparoscopica? este uterul afectat mai mult / mai putin ca la o abordare clasica ? se poate face in acest caz o operatie transvaginala ?

Multumesc,
Dragos

Raspunsuri (1)

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Daca sotia dvs are dureri cauzate de acest fibrom ( se exclud ate cauze) poate sa faca operatia care consta in scoaterea acestui fibrom; este important daca aveti copii si daca
mai doriti copii; operatia se poate face clasic sau laparoscopic. www.ginecolife.ro