Nodul fibromtos pediculat

Afectiuni uterine

Postata de coldy cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
De o luna mi s-a depistat un fibrom de 4 cm. langa uter. Nu am nici un fel de simptome. Medicul mi-a recomandat extirparea chirurgicala. Am 29 ani, nu am inca copii. Intrebarea mea este cat de mare este riscul de fertilitate. As putea avea probleme daca as ramane insacinata cu fibrom sau mai bine dupa intervenie chirurgicala?
Multumesc.

Raspunsuri (4)

dea

acum 12 ani

Fiind langa uter si neac***a simptome,nu umblati la el. O interventie chirurgicala implica mai multe riscuri! Daca era in uter si ar fi putut pune in pericol sarcina ,poate..

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Nu inteleg exact din ce scrieti daca formatiunea tine de uter sau de ovar; daca e fibrom uterin si nu aveti simptome sfatul meu este sa aveti o sarcina inainte de interventia chirurgicala care va poate afecta fertilitatea. www.ginecolife.ro

coldy

acum 12 ani

Multumesc pentru sfat.
Pe buletinul ecografic scrie: formatiune carnala dreapta dg. diferential intre fibrom si dermoid.
Medicul mi-a mai specificat faptul a s-ar puta incolacii in jurul axei sa-mi provoca dureri abdominale.

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Daca este chist dermoid trebuie sigur operat pentru ca se poate maligniza. Daca e fibrom deponde de mai multi factori si de ceea ce doriti sa faceti. O ecografie transvaginala ar putea sa va lamureasca diagnosticul. www.ginecolife.ro