Nodul fibromatos?

Afectiuni uterine

Postata de ANA 1950 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am 63 ani. Menopauza la 48 ani. La o ecografie abdominala totala, in urma examinarii uterului mi s-a depistat o formatiune nodulara rotund-ovulara 22/20mm, iese partial din conturul uterului prin fata anterioara,ecostruct.similar cu(nu inteleg ce scrie),In paranteza"nodul fibromatos"? Va rog frumos sa-mi spuneti, daca este motiv de ingrijorare, si ce trbuie sa fac in continuare. Medicul ecografist mi-a spus sa vin peste 6 luni la o noua investigatie ecografica. Multumesc anticipat pentru sfatul d-voastra.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de un fibrom uterin- formatiune tumorala benigna.
Este bine sa va examineze si un medic ginecolog ( cu ecografie transvaginala) sau sa efectuati un TC pelvin pentru o descriere mai buna a formatiunii respective.

ANA 1950

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspuns. Am sa urmez intocmai, sfatul d-voastra O zi buna va doresc!