Nodul fibromatos

Afectiuni uterine

Postata de adina04 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa stiu ce inseamna mai exact un nodul fibromatos in uter? Poate afecta o sarcina? Se poate trata? Am inteles ca este una din cauzele cele mai raspandite a infertilitatii. Va multumesc si astept raspunsuri.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Fibromul uterin este o formaţiune (tumoră) benignă şi este cunoscut în patologia medicală sub numele de leiomiom sau miom. Această tumoare poate aparea ca un singur nodul, sau ca noduli multipli polilobaţi (caz numit polifibromatoză uterină).
Într-adevăr nodulii fibromatoşi reprezintă una dintre cele mai frecvente cauze de sterilitate şi de avort spontan. Afectarea sarcinii se întâlneşte de obicei în cazul polifibromatozei uterine (mai mulţi noduli de mici dimensiuni diseminat în peretele uterin), când embrionul nu se poate dezvolta datorită imposibilităţii implantării în mucoasa uterină.
Tratamentul fibromului uterin constă în:
1. tratament medicamentos - este un tratament hormonal (indicat in fibroamele mici) care este mai mult simptomatic
2. tratamentul chirurgical (clasic, laparoscopic sau histeroscopic) - este cea mai importantă modalitate de tratament a fibromului uterin şi se indică în cazul fibroamelor mari simptomatice şi care produc complicaţii.

beatrice1234

acum 12 ani

buna.Acst mesaj este pt Adina.In afara tratamentului medicamentos si cel chirurgical ,exista si unul minim invaziv care cuprinde embolizarea.de ce acest tratament ,pt abordul este radial ,iar pacienta sufera doar o mica punctie.In timpul interventiei paienta este perfect constiienta si poate vedea pe ecran po\\rocedeul.Stiu toate aceste detalii ,deoarece.,din pacate am trecut si eu prin asa ceva si acum sunt f multumita.Iti recmad cu placere pe dl dr.Nechifor Rares de la clinica Delta.Un om excelent... daca doresti mai multe detalii nu ezita sa mi trim un mesaj

CRINA

acum 9 ani

parerea mea este ca iti trebuie bani ca sa scapi de noduli polifibromatosi daca nu stai asa

beatrice1234

acum 12 ani

buna.Acst mesaj este pt Adina.In afara tratamentului medicamentos si cel chirurgical ,exista si unul minim invaziv care cuprinde embolizarea.de ce acest tratament ,pt abordul este radial ,iar pacienta sufera doar o mica punctie.In timpul interventiei paienta este perfect constiienta si poate vedea pe ecran po\\rocedeul.Stiu toate aceste detalii ,deoarece.,din pacate am trecut si eu prin asa ceva si acum sunt f multumita.Iti recmad cu placere pe dl dr.Nechifor Rares de la clinica Delta.Un om excelent... daca doresti mai multe detalii nu ezita sa mi trim un mesaj

ooaannaa

acum 11 ani

Buna!Spune-mi te rog daca embolizarea se face si pt uterul fibromatos.Medicul nu mi-a zis nimic despre asta si am diagnosticul de anul trecut.Ar trebui sa cer eu aceasta interventie?Nu stii un medic in Iasi pt aceasta procedura?Multumesc frumos.

Adina

acum 11 ani

Buna, embolizarea trateaza toate fibroamele pe care le ai, deci raspunsul este ca da. Din pacate nu stiu pe nimeni la Iasi, dar Dr Nechifor este cel mai bun din tara. Il poti gasi la spitalul Delta.