LEIOMIOM UTERIN

Afectiuni uterine

Postata de babycamy2006 cu 12 ani in urma.

Buna seara, in urma efectuarii unui CT abdominal si pelvin, rezultatul este:
Uter anteversat, cu dimens.de 38/58/70mm, prezinta subseros,corporeal anterior un nodul solid,ovalar, vine delimitat,cu dimens. de 20/22/26mm )diametre masurate in axele uterului), cu priza intensa a subst. de contrast.Endometru in curs de eliminare (per.menstruala).Leiomiom uterin.
Mentionez ca am dureri groaznice la menstruatie .Am 32 de ani si nu am ramas insarcinata niciodata .Va rog sa-mi spuneti ce tratament trebuie sa urmez.
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Durerile la menstruatie nu cred ca sunt cauzate de acest fibrom; acesta este foarte mic si localizarea nu explica simptomatologia. Trebuie sa faceti un consult ginecologic si o ecografie transvaginala pentru a afla cauza si tratamentul acestei simptomatologii. www.ginecolife.ro