La cat timp de la interventia chirurgicala pentru excizia polipilor uterini, aceștia pot recidiva?

Afectiuni uterine

Postata de Utilizator11709345501 cu 2 luni in urma.

M-am operat în octombrie de polipi uterini endometriali și acum la 5 luni după, au apărut postmenstrual sângerări asemănătoare. Nu am luat tratament hormonal dupa operatie.Polipii se pot reforma asa de repede?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Recidiva polipilor uterini poate aparea in orice moment dupa interventie, chiar si la cateva luni dupa aceasta. De obicei, factorii care favorizeaza aparitia lor sunt variatiile hormonale, insa recidiva poate fi si o consecinta a rezectiei incompleta a polipilor initiali sau a unei anumite predispozitii individuale pentru aparitia lor. Din pacate, nu exista o regula stricta in acest sens, semnele pe care le descrieti pot fi cauzate de recidiva polipilor, dar pot aparea si in alt gen de afectiuni.

Din acest motiv, este foarte important sa va adresati medicului ginecolog pentru a planifica investigatii suplimentare precum un examen ecografic si, daca este necesar, o noua biopsie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/polipii-uterini-una-dintre-cauzele-principale-ale-infertilitatii_17182