interpretare test papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de Cristina Gabriela2107179 cu 15 ani in urma.

Adecvarea frotiurilor: satisfacatoare ptr. evaluare
Frecvente PMN
Anomalii ale celulelor epiteliale: LSIL (hpv)
diagnostic descriptiv: - Infectiie : bacterii
- Modificari reactive asociate cu: inflamatia, reparatia (remaniere)
Evaluare hormonala: Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza
Clasa II.

in urma controlului mi s-a spus ca am si o rana micuta si un chist pe ovarul stang de 2,5cm care se trateaza cu anticonceptionale,dar nu mi le poate prescrie fiindca nu am circulatia sangelui buna. Mi-a dat un tratament cu ovule si un antibiotic si mi-a spus sa revin la control dupa 2 sapt. Am revenit, mi-a dat rezultatul testului si mi-a spus doar sa vin la un alt control peste 6 luni. As dori sa-mi spuneti ce inseamna rezultatul testului si de ce nu mi-a mai dat tratament. Va intreb pe dvs fiindca nu am la cine apela sa-mi explice.Va multumesc mult

Raspunsuri (1)

iute

acum 15 ani

ai mesaj privat