INTERPRETARE BIOPSIE?

Afectiuni uterine

Postata de Adriana cu 6 luni in urma.

Mama are 76 de ani și de curând a primit rezultatul biopsiei :Fragmente tumorale cu arii întinse de necroza cu structură histopatologica de tip carcinom nediferențiat: îmi explică cineva ce înseamnă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Rezultatul biopsiei indica prezenta unor fragmente tumorale in tesutul evaluat. Aceste fragmente prezinta zone extinse de necroza, ceea ce inseamna ca celulele tumorale au murit in acele zone. Structura histopatologica a tumorii este de tip carcinom nediferentiat.

Carcinomul nediferentiat este un tip de cancer cu celule maligne nediferentiate, adica celulele tumorale nu arata caracteristici specifice anumitor tipuri de tesuturi normale. Acest tip de carcinom poate fi dificil de tratat si prezinta de obicei un prognostic mai rezervat.

Este important ca mama dumneavoastra sa discute in detaliu cu medicul specialist care a solicitat biopsia pentru a intelege complet rezultatele si pentru a putea lua deciziile potrivite in ceea ce priveste tratamentul si urmarirea ulterioara a bolii. Este posibil ca medicul sa recomande si alte teste sau investigatii pentru a face o evaluare completa a situatiei si pentru a stabili cel mai bun plan de tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/biopsie_569