interpretare analiza papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de sercin cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut aceasta analiza de curand, am programare la medic ptr interpretare peste 2. sapt. pana atunci ma puteti ajuta?
Sistem de evaluare BETHESDA 2001,
PMN (++)
MCR (++)celule endocervicale,
NLM(negativ ptr leziuni intraepiteliale si malignitate),
Candida albicanis (+++),
Mentionez ca am 45 de ani, un accident mi-a rapit copilul, iar acum vreau sa raman insarcinata.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se pare ca aveti o infectie ( sugerata de prezenta PMN-polimorfonucleare) iar cauza ar fi Candida albicans.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru tratament,