ingrijorare

Afectiuni uterine

Postata de Flori8903 cu 12 ani in urma.

Buna seara!

De cateva zile ma macina gandul ca as avea o problema. Acum nu stiu sigur daca e o problema a uterului sau a vezicii, intrucat simptomele zic eu ca sunt si de colo si de colo. Am senzatia de mancarime la mictiune si la fel si dupa un act sexual. Simt dureri in dreptul vezicii urinare si am si o scurgere nemirositoare dar albicioasa si continuua. Deasemenea mictiunile sunt foarte dese, in ultimul timp chiar si noaptea. La menstruatie durerile sunt foarte mari in partea dreapta, iar in urma cu un an am facut tratament impotriva anexitei si dismenoreei, dar cand si cand aceastea reapar, cam la 2-3 luni. Inca o problema este faptul ca dupa mictiune am senzatia ca ca nu a fost eliminata toata urina. Eu cred ca inca am anexita, dar cred ca am si o infectie urinara, poate a colului uterin. Dvs ce spuneti? Si inca o intrebare care ma macina: mi s-a spus la ultimul control ginecologic ca am un ovar policlistic si o trompa uterina nfundata. am facut tratament, m-am simti mai bine, dar mi s-a spus ca posibil sa am probleme atunci cand voi decide sa raman insarcinata. Exista riscul de a nu mai putea face copii? cum as putea sa scap de acesta anexita fara sa fiu nevoita sa fac tratament in fiecare an?

Raspunsuri (1)

laura

acum 12 ani

Trebuie sa faci niste serii de analize,urocultura la urina,pt a vedea daca este infectie urinara,iar pt anexita,analiza la secretie din culturi din col si separat tot din secretie,ureaplasma,mycoplasma si clamydia...care dau anexite si infertilitate,si o analiza bacteriologica din secretia vaginala...in legatura cu trompa,nu se poate vedea daca sunt infundate,doar daca e facuta o histerosalpingografie,este o procedura speciala,si se desfunda prin instilatii sau laparoscop..eu zic totusi sa schimbi medicul si sa ceri o alta parere..