histerectomie totala

Afectiuni uterine

Postata de silvana_m cu 11 ani in urma.

Am fibrom uterin si mastoza fibrochistica. Analiza Papa Nicolau este OK. Am 46 de ani si sunt in perioada de premenopauza (ciclul nu mi-a mai venit de 4 luni, dar luna aceasta a revenit f. abundent). Ma ingrijoreaza faptul ca de cateva luni mi-a crescut abdomenul in volum. De aprox. 1 an sunt vegetariana, am exclus total proteina animala deoarece am inteles ca favorizeaza cresterea tumorilor.
Sunteti pro sau contra operatiei de fibrom uterin? Indepartarea uterului nu bulverseaza intregul organism? As dori cateva opinii ale femeilor care s-au operat deja. Ce ma sfatuiti? Va multumesc din suflet pt raspunsurile dv! Multa sanatate!

Raspunsuri (1)

lisabona gilda

acum 11 ani

buna Silvana
CEL MAI BUN SFAT TI-L POATE DA UN MEDIC GINECOLOG.
ITI RECOMAND DACA ESTI DIN BUCURESTI ORI SPITAL FILANTROPIA ORI SPITAL CANTACUZINO DR.BRICEAG
ITI ESTE NECESARA EFECTUAREA UNEI HISTEROSCOPII DUPA CARE SE HOTARESTE TRATAMENTUL
BAFTA