Histerectomie totala/ascită in stomac și lichid la plamani?

Afectiuni uterine Accidentul vascular cerebral

Postata de MembruMobileApp1514143387 cu 6 ani in urma.

Buna. Mama mea tocmai a suferit o intervenție in urma căreia au scos uter/ovare etc tot afara. In același timp au scos 7litri de lichid ascită din stomac și momentan are un tub pentu a elimina lichidul din plămâni (cam1litru momentan) operația a avut loc de 2zile și încă nu are vânturi dar i a fost data o supa strecurata la amiaz și un iaurt seara. Încă e la terapie intensiva și va mai sta încă 2/3zile spun asistentele. Cu medicul nu am reușit sa vb încă dar e normal sa o țină atât la terapie intensiva? Operația a durat 5ore - cum ar trebui sa o îngrijesc când vine acasa?care sunt riscurile?complicatii posibile? (Are59ani)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/sindromul-ascitic-acumularea-de-lichid-in-abdomen_930