hiserectomia

Afectiuni uterine

Postata de manuela2496159 cu 12 ani in urma.

Buna ziua !

In urma cu doi ani am facut hiserectomie iar acum ma confrunt cu cistite repetate. Am facut analizele corespunzatoare si tratamentele recomandate de medici. Exista vreo legatura intre cistista si faptul ca nu mai am uter.? Multumesc.

Raspunsuri (3)

ionesculavinia75

acum 12 ani

ca sa te lamuresti mai bine indicat este sa mergi la un dr ginecolog.nu este bine daca faci cistite repetate.

Adrienne

acum 12 ani

Nicio legatura. Probabil ca ,infectia urinara nu este tratata corect,conform antibiogramei ce se repeta dupa fiecare ciclu de tratament. Trebuie rezolvata si constipatia,daca eventual exista.

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Dupa interventia chirurgicala (in care s-a folosit sonda urinara pentru eliberarea vezicii urinare) riscul infectiilor urinare este crescut. Daca in timpul interventiei s-au scos si ovarele, lipsa estrogenului duce la cresterea riscului de infectii urinare.
In cazul in care aveti mai mult de 3 episoade de cistite/an ( cat se considera a fi normal) este bine sa consultati medicul urolog.