Formatiune anexiala dreapta

Afectiuni uterine

Postata de Portuguesa cu 13 ani in urma.

La ultimul control ginecologic mi-a fost descoperita o formatiune anexiala dr cu dimensiunea de 55.1mm/43.6 mm, dimensiunea uterului fiind 40.1 mm. As dori ca cineva sa ma lamureasca daca risc sa am cancer de col uterin. De asemenea mentionez ca in urma cu doi ani am facut analize complete la Iasi si au iesit bine cu exceptia prezentei unui mic chist pe ovarul drept. Asa cum arata ecografia in acest moment uterul este lipit de vezicula. Va multumesc. Rita

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Formatiunea anexiala se refera de obicei la o masa sau o crestere la nivelul structurilor care sunt atasate (anexate) la uter, cum sunt ovarele sau trompele uterine.

Pe baza detaliilor furnizate, este dificil de determinat cu certitudine natura formatiunii. Aceasta ar putea fi un chist ovarian, un fibrom, o sarcina ectopica sau alt tip de tumoare benigna sau maligna.

Desi cancerul de col uterin este o posibilitate, el este doar una dintre multele posibilitati si este cel mai bine sa nu se faca presupuneri pana cand nu se fac investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-col-uterin-simptome-cauze-tratament_18065
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/simptomele-insidioase-ale-cancerului-de-col-uterin_17509
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/cancerul-de-col-uterin-este-curabil-daca-este-detectat-devreme_750