fibron

Afectiuni uterine

Postata de bochum cu 12 ani in urma.

este posibil ca dupa 4 luni de la embolizare ,un fibron sa nu scada absolut deloc?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

embolizarea fibromiomului uterin este o procedură de terapie endovasculară efectuata de medici specializati in radiologie interventionala, ce consta in inchiderea cu un material special a vaselor de sange ce hranesc fibromul, astfel acesta va involua si se va resorbi treptat. cu ajutorul cateterului, in artera uterina se introduc particule de emobolizare pentru a bloca vasele de sange care iriga fibromul uterin.
ar fi necesar un consult intr-un serviciu de ginecologie pentru evaluarea dimensiunilor si localizarii fibromului uterin, stabilirea conductei terapeutice.

bochum

acum 12 ani

embolizarea am fcaut o acum 4 luni la craiova,saptamana trecuta am facut ecografie an germania si mi sa spus ca an aceste 4 luni nu sa antamplat nimic cu fibromu.are aceleasi dimensiuni ca anainte de embolizare adica 5cm,mi sa ma i spus ca pt a duce o sarcina trebuie scos adica facuta o operatie dar nici dupa aceea nu mi garanteaza ca pot ramane ansarcinata..am 33 de ani si ami doresc enorm un copil dar din cauza fibromului nu se poate ..an acest caz ce ma sfatuiti?va multumesc

beatrice1234

acum 12 ani

buna. iti recomand sa repeti ecografia.Astept sa revii cu un raspuns.

bochum

acum 12 ani

buna..am sa repet ecografia bineanteles dar astept sa m ai treaca anca 2 luni..medicul meu ginecolog mi aspus ca dupa 6 luni se vede rezultatul finl al embolizarii,dar eu am citit pe net ,ca la unele persoane fibromul sa micsorat din a 4 luna .de aceea sant angrijorata,,