fibromul uterin

Afectiuni uterine

Postata de Cecilia6106218 cu 15 ani in urma.

as vrea sa vb despre asta

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Fibromul uterin este o masa celulara ce se dezvolta la nivelul uterului. Fibromul se poate dezvolta in interiorul cavitatii uterine, la exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia.
Fibromul mai este numit si tumora fibroasa, leiomiom sau miom, dar acesta nu este o tumora maligna (cancer). Fibromul nu trebuie tratat decat in momentul in care creeaza probleme.
Fibroamele sunt mai frecvent intalnite la femei de 30–40 de ani. Pana la varsta de 50 de ani, 80% din femei prezinta fibroame uterine. Sunt foarte multe aspecte de discutat pe aceasta tema.