fibromul uterin

Afectiuni uterine

Postata de Cecilia6106218 cu 15 ani in urma.

tocmai am fost diagnosticata cu fibrom uterin gigant,si sunt aproape distrusa. cineva mi-a spus ca imi face histerectomie( scoaterea uterului) e posibil?

Raspunsuri (4)

adriana36106933

acum 15 ani

e foarte posibil!Ba mai mult este singura rezolvare(din cate stiu eu )pt un fibrom uterin gigant.

c

acum 15 ani

Trebuie incercat timp de min. 6 luni un tratament de echilibrare hormonala, abia dupa ce se vede reactia organismului (scade fibromul, ramane la fel), abia atunci se trece la operatie.
Fibromul este un simptom al unui dezechilibru hormonal, trebuie anulat dezechilibrul si, logic, ar trebui sa scada fibromul.

ELENA203119313

acum 14 ani

Nu te speria!poti incerca embolizarea iar in cel mai rau caz scoaterea uterului.
Eu zic sa te duci la mai multi specialisti si sa pui in balanta ce iti spun ei apoi sa iei o decizie.si eu am fibrom si mi-am facut embolizare pt ca nu am copii si imi doresc si asta era singura sansa ca uterul sa imi ramana intact.unii doctori mi-au oferit varianta clasica dar ...nu pt ca eu imi doresc un bebe.incearca sa mergi la spitalul universitar si acolo poti afla mai multe.
Sanatate!

GuestUser

acum 8 ani

Si ieu am avut aceeași problema acum 20de ani. Acum sunt bn. După operație. Cu ajutorul lui Dumnezeu.