Fibromul si sarcina

Afectiuni uterine

Postata de cris-julia cu 12 ani in urma.

Buna seara,

In urma unui control de rutina s-a depistat un fibrom uterin .Am facut doua ecografii,la medici diferiti,rezultatul fiind cam acelasi:uter in pozitie intermediara,contine nodul fibromatos de 5cm/4,6 cm/6,2 cm situat postero-lateral stanga,nevascularizat,endometrul 0,9 cm.
Am facut si o analiza de sange-hemoglobina a iesit 13,2.Nu am avut nici un simptom ,nici un indiciu ca as avea un fibrom sau o alta problema de sanatate.Intotdeauna am avut ciclu regulat.
As mai fi vrut sa mai fac un copil.Ce ma sfatuiti,sa apelez mai intai la embolizare?Credeti ca daca as ramane insarcinata in aceste conditii as pune sarcina in pericol?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Va rezolvati intai toate problemele de sanatate si apoi ramaneti insarcinata. Cred ca nu v-ati ierta-o niciodata daca s-ar intanpla ceva rau in timpul sarcinii, nu?

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

depinde de localizarea fibromului. Daca nu aveti simptome cared ca ar fi bine sa faceti al doilea copil si dupa aceea daca este nevoie tratati fibromul uterin; in nici un caz cu embolizare care in situatia dvs nu va ajuta cu nimic ; din contra va poate da complicatii inutile. www.ginecolife.ro