fibrom uterin

Afectiuni uterine

Postata de crina_crina cu 11 ani in urma.

Buna. O prietena tocmai a aflat ca are fibrom. Acum doua luni a facut ecografie si i-au spus ca totul e in ordine, e sanatoasa, iar acum i-au depistat fibrom. Medicul ei zice ca nu exista alt tratament decat operatia si uterul nu poate fi salvat. Poate totusi exista alt tratament, care va permite pastrarea uterului? Se poate rezolva printr-un tratament medicamentos?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Abordarea terapeutica este in functie de dimensiunea fibromului, daca este sau nu simptomatic, de localizarea sa , etc.
Nu exista un tratament medicamentos care sa duca la disparitia fibromului, ci doar ( cel mult) la scaderea in dimensiuni. Tratamentul chirurgicale este cel de electie- cand se poate scoate doar fibromul, sau o poarte din uter sau intreg uterul, in functie de dimensiuni, etc. Se mai poate practica embolizarea vaselor ce iriga uterul .
Este bine sa cereti si o a doua opinie ( medic ginecolog).

Doctorulstietot

acum 10 ani

Ce virsta are pacienta ? Ce o supara? Ce dimensiuni are fibromul? Simpla prezenta a unui fibrom uterin nu indica o interventie chirurgicala.

adinaj88

acum 10 ani

Prietena ta ar trebui sa discute cu un medic radiolog. Cel mai probabil, in cazul ei se poate apela la embolizarea uterina, si isi va pastra uterul! Cel mai experimentat doctor de la noi este Dr Rares Nechifor, la Bucuresti (in cadrul spitalului Ponderas, fostul Delta)! Vorbeste cu ea sa se duca macar la o consultatie, sa vada daca se poate face ceva!