fibrom uterin

Afectiuni uterine

Postata de Mari.B cu 11 ani in urma.

ajutor: daca fibromul are 3 cm şi este crescut în afara uterului, poate sa dea dureri abdominale mari la 10 zile dupa ce a venit ciclul, dureri care ţin aproape două săptămâni. Vreau sa zic că am un ciclu regulat care tine 5-6 zile cu sângerare mai abundenta in a doua zi. multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, fibromul uterin poate fi responsabil de dureri abdominale joase cand este afectata vascularizatia sa. Consultul ginecologic in perioada dureroasa ar fi recomandat.
De asemenea, este bine sa cautati si alte cauze ale durerilor abdominale ( in afara fibromului uterin), cum a r fi: gastrointestinale, ureterovezicale, etc. printr-o evaluare amanuntita ( ecografie abdominala sau TC abdominal).

Mari.B

acum 11 ani

Mulţumesc mult pentru răspuns. Am făcut un CT şi rezultatul a fost fibrom uterin si 3 chisturi esenţiale pe ficat, cel mai mare de 8 mm, un clip metalic (nu ştiu ce înseamnă asta). Menţionez ca am colecist extras laparoscopic de 5 ani. Am dureri si în dreapta la ficat, dar cel mai rău îmi fac durerile abdominale joase. Nu mai am nici o speranţă că o să mă fac bine vreodată. Am 43 de ani, şi nu cred că mă mai poate ajuta cineva. Atât aşi vrea să îmi treacă durerile abdominale joase care nu mă lasă să îmi văd de serviciu şi de familie. Oare nu este nici un tratament pe lumea asta şi pentru mine. sunt disperată nu mai ştiu la cine să apelez.

Utilizator11644626110

acum 2 ani

Extractul de mldite de zmeur, de la plant extract
, elimina fibromul, luat seara, si coacaz negru si Merisor in timpul zilei inainte de mese
Pentru ficat posibil sa ajute o cura cu argila Bocan
Urmata de cura moritz