fibrom uterin

Afectiuni uterine

Postata de aditza38 cu 13 ani in urma.

Buna seara,am o intrebare:cum e mai bine sa ma operez de fibrom(13 cm diametru)in conditiile in care acum 5 luni am nascut prin cezariana,care ar fi metoda optima,clasica sau laparoscopica?am 39 de ani,in bacau se fac operatii laparoscopice?
Va multumesc,

Raspunsuri (7)

Csara

acum 13 ani

Laparoscopia ar fi metoda indicata. Din pacate, nu stiu cum stau lucrurile in bacau....

raluca

acum 13 ani

Cum ti-a spus si Csara, cea mai buna metoda ar fi laparoscopia. Cum ai depistat ca ai acest fibrom?

aditza38

acum 13 ani

buna!fibromul l-am depistat in urma unei hemoragii puternice care m-a trimis la spital urgent...atunci mi-a spus medicul care m-a consultat ca am fibrom,probabil stiau ca am de cind am nascut dar nu mi-au spus,cam cit costa o interventie laparoscopica?

amelia

acum 13 ani

de ce au scos si fibromul daca tot te au taiat odata la nastere?

Dana L.

acum 13 ani

Am 38 de ani,Pe 3 iunie m-am operat de fibrom uterin laparoscop.Asa a hotarat doctorul.La eco,au aparut 2,unul de 3,15cm,altul de 4,75cm.La operatie au fost 4.Depinde unde este pozitionat fibromul,la mine a fost pe peretii uterului,si au avut dimensiuni mici.Din cate am citit ,cu dimens mai mari,se face operatie clasica cu taietura.Nu inteleg cum la eco,nu a fost vazut la cat de mare este,in comparatie cu ale mele !!!Ar trebui sa trageti la raspundere medicul!!!!Fibroamele pot produce avort spontan,deci ati avut noroc cu sarcina!!
Parerea mea e ca numai un ginecolog poate stabili cum va fi facuta operatia,si ce implica acest lucru...poate cereti pareara la alti medici.

livia

acum 10 ani

buna ziua
in aprilie 2013 am facut un ecograf in urma caruia mi s-a descoperit un fibrom, simtome ( ciclu abundent cu cheaguri, constipatie, ciclu neregulat) nu cunosc marimea fibromului as vrea sa stiu in ce consta opererea acestuia intr-un spital de stat (RM VALCEA) chiar si costul daca ma poate cineva ajuta.
multumesc

livia

acum 10 ani

buna ziua
in aprilie 2013 am facut un ecograf in urma caruia mi s-a descoperit un fibrom, simtome ( ciclu abundent cu cheaguri, constipatie, ciclu neregulat) nu cunosc marimea fibromului as vrea sa stiu in ce consta opererea acestuia intr-un spital de stat (RM VALCEA) chiar si costul daca ma poate cineva ajuta.
multumesc