Fibrom uterin intramural

Afectiuni uterine

Postata de lynutza cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Am 26 ani,sunt casatorita de 2 ani, nu avem copii. Ne dorim foarte mult, dar nu a fost posibil.In luna iunie,2012 la o ecografie intravaginala mi-a fost depistat un mic fibrom uterin intramural.Medicul mi-a recomandat "Mediana", pastile hormonale.La a 14 zi de tratament,mi-a dat hemoragii puternice, mi-a intrerupt "Mediana: si mi-a dat "Duphaston", dar in a 4 zi de tratament mi-a dat hemoragii ffff mari si am fost internata de urgenta.Ulterior,acum o luna jumatate, mi-a fost recomandat de catre un alt medic Orgametril,iar pastile hormonale.La a 7 zi de tratament mi-a dat semi-paralizie la picioul drept.Mi-a intrerupt iar tratamentul medicul si mi-a zis ca trebbuie neaparat operat fibromul.Are dimensiuni de 5.8cm*3,4cm. La inceput de ianuarie ar trebui sa fiu operata...Credeti ca e cea mai buna solutie?mi-e foarte frica.mai ales ca eu nu am avut nici o nastere.Va multumesc anticipat! Cu respect, Alexa

Raspunsuri (6)

ely

acum 11 ani

buna,
am si eu fibrom intramural si am incercat si eu cu duphaston....spre deosebire de medicul tau, al meu s-a repliat imediat si mi-a pus Mirena....ma simt excelent daca ma gandesc ca am avut niste hemoragii monstruoase...dar eu am un copil....acum ma gandesc la embolizare pentru a incerca inca un bb. eu am o minune de doctor....doamna dr. Serban in Galati....pe cuvant e o minune de om.....a salvat vieti la propriu....o minune.....

cristina

acum 11 ani

Buna, Lynutza, ai facut operatia pana la urma? Si eu am fibrom de 6 cm si am programata interventia pe 4 feb. Vroiam sa stiu cum te simti dupa operatie.
Bafta

vio

acum 10 ani

buna tuturor,

eu nu inteleg un lucru, unde este "sfatul medicului" referitor la problema Alexei ???
doar comentam ca fraierii intre noi? pt ce este acest site daca nu pt un sfat al medicului ??

ana

acum 9 ani

vad ca problema ta e de acum un an de zile- ce tratamente ai facut de atunci, care sunt rezultatele - mai ales legat de sarcina - ai ramas insarcinata? sau mai poti ramane insarcinata???

lynutza

acum 9 ani

Buna, Ana!
Da, problema o aveam de mai bine de un an, dar cu 3 luni in urma am scapat total de aceasta. Acum pot astepta inca 4 luni pentru a concepe un bebe, la indicatia doctorului.Pe 18 septembrie, am fost operata laparoscopic, la Clinica SANADOR, din Calea Victoriei, la dr. Horia Cioflan, un medic de nota 10+. Operatia a durat 8 ore, din motiv ca fibromul a evoluat rapid, in ultima luna, si a juns sa ia dimenziuni enorme:10*12cm, ca o adevarata sarcina. Joi am fost operata, sambata externata, a decurs totul foarte bine, sunt extrem de multumita si ii datorez doctorului toata recunostinta mea. Ai putea sa incerci, sfatul meu e PRO!

Utilizator21537169060

acum 5 ani

Hey Lynutza,

Am si eu o probleme cu un fibrom intramural tot cam de 12 cm. Vad ca a trecut ceva vreme de cand ai operat fibromul la Dr Horia Cioflan. Cum a evoluat? Esti bine? Ai reusit sa ramai insarcinata?

Multumesc pentru raspuns