Exista tratament nechirurgical ?

Afectiuni uterine

Postata de Krysa3 cu 3 luni in urma.

Bună ziua . Am 42 ani și am făcut un RMN în urma căruia mi s-au depistat următoarele: mic lemoiom peretele posterior uterin de 4,8/5,6mm , polipi endometruozici de 10,2/7,4 mm la nivelul 1/3 medii a cavității endometriale și doua leziuni chistice pe ovarul drept cu dimensiuni de 31,4/ 28, 5 mm. Menționez ca ma tratez de boala inflamatorie pelvina de un an , fără rezultat, motiv pentru care dna dr mi-a recomandat RMN . Orice sfat , mi-ar fi de mare ajutor !!! Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Exista tratament nechirurgical pentru aceste afectiuni, insa alegerea terapiei depinde de mai multi factori precum simptomele pe care le manifestati, daca doriti sau nu sa ramaneti insarcinata in viitor, preferintele dvs., etc.

Decizia finala trebuie luata impreuna cu medicul ginecolog.

Puteti intreba despre posibilitatea de a va trata folosind medicamente hormonale (sau alte tratamente medicamentoase) pentru polipii endometriali si lemoiomul dvs.. Aceste medicamente nu elimina polipii sau lemoiomul, dar pot ajuta la reducerea dimensiunii lor si la ameliorarea simptomelor.

Chisturile ovariene pot disparea de la sine sau pot fi tratate cu contraceptive orale, in functie de tipul lor.
Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boala-inflamatorie-pelvina_1049
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542