este grav?

Afectiuni uterine

Postata de luminitas81 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,in urma unei ecografi endovaginale,rezultatul este:-pozitie AVF ,contur neregulat, -endometru:neomogen,aspect polipoid.VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ""ASPECT POLIPOID""Acesti polipii(zic eu) ce pot cauza,daca nu sunt tratati ? doar chirurgical se pot trata? cat de rapid se dezvolta?

Raspunsuri (2)

gabrielap

acum 12 ani

luminita polipul se poate indeparta doar chirurgical,ca un chiuretaj, nu este atat de complicat.Ca sa fi sigura , iti recomand pe dr. meu ginecolog.Este medicul meu de f multi ani ai am mare incredere il el.Se numeste dr.Murariu Anca si o poti la spitalul Delta.Multa bafta .

luminitas81

acum 12 ani

multumesc mult pt raspuns,spitalul Delta este in Bucuresti?tu ai facut asa ceva?la tine polipii au mai reaparut?scuza-ma ca ti-am adresat atatea intrebari,dar sunt cam speriata! dr care mi-a vazut la eco endometru polipoid a zis ca numai prin histeroscopie operatorie se pot indeparta,nici nu mai stiu ce sa cred!