embolizare uterina

Afectiuni uterine

Postata de mihai365134797 cu 11 ani in urma.

credeti ca este eficienta pentru uter polifibromatos? Mentionez ca am 50 ani, ciclu regulat, fara sangerari abundente.
Va multumesc anticipat.
LUMINITA

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Embolizarea fibroamelor uterine este mult mai putin invaziva decat chirurgia deschisa pentru eliminarea acestora sau a intregului uter. Pacientele isi pot relua activitatile obisnuite cu cateva saptamani mai devreme decat in cazul histerectomiei. Pierderile de sange care au loc pe parcursul embolizarii de fibrom uterin sunt minime, timpul de recuperare este mai scurt si anestezia generala nu este necesara.
Studiile pe termen lung ce au presupus urmarirea pacientelor, mai multi ani, au demonstrat ca rareori fibroamele tratate cresc sau reapar dupa embolizarea fibromului uterin. Acest lucru se datoreaza faptului ca toate fibroamele prezente in uter, chiar si in stadiile incipiente, care erau prea mici pentru a fi vizualizate in urma investigatiilor imagistice, sunt tratate in timpul procedurii.

Maria

acum 9 ani

Buna , am un fibrom uterin de 10 cm si altele mai mici , poti sa-mi spui , te rog , unde ai efectuat operatia , costuri . Multumesc.