embolizare fibrom uterin

Afectiuni uterine Fibrom uterin

Postata de CARMEN - MARIANA cu 13 ani in urma.

Buna. Sunt Carmen si am fost diagnosticata cu fibrom uterin de 17 mm. As dori sa recurg si eu la embolizare, cu toate ca medicul ginecolog mi-a spus ca e nevoie de histeroscopie. As dori sa imi spuneti cateva lucruri despre embolizare, daca a fost dureroasa, cat a costat operatia, la ce clinica si ce medic te-a operat, cat a durat refacerea dupa embolizare. Sunt foarte disperata pt. ca am 31 de ani si imi doresc foarte mult un copil. Astept cu nerabdare raspunsul tau pentru ca trebuie sa ma decid cat mai repede, sa scap de aceasta neliniste care ma urmareste la orice pas. Multumesc din suflet.

Raspunsuri (96)

Maria151

acum 13 ani

fibromul pe uter este o alunita pe piele
daca nu te supara, nu il deranja!!!

metoda naturala de tratare a fibromului este SARCINA!!!
asa ca...

elle

acum 7 ani

Nu va mai spuneti parerea atata timp cat nu stiti despre ce vorbiti! Comparatia facuta este ..... sarcina nu trateaza fobromul. Va recomand sa va documentati inainte de a comenta acest subiect.

dana

acum 13 ani

si eu aveam fibrom mic si am ramas insarcinata in urma cu 6 ani dupa o operatie de apenticita si am nascut bine dar fibromul nu a disparut din contra a crescut si dupa 2ani de la nastere au inceput dureri la ciclu groaznice cu cheaguri iar acum mai nou mia zis sa ma operez sa mi scoata tot doar asa scap de el .cum 4ani jum am ramas iar insarcinata si mi a zis doctoru respectiv sa ma operez .e usor sa spui operatie dar tratament nu mi a zis nimeni.cind mi a depistat fibromu a zis ca e bine de stiut dar nu mia dat niciun tratament.

Maria151

acum 13 ani

de unde stii ca este acelasi fibrom?
se poate sa fi aparut ulterior altul...
mai ales daca spui ca au aparut durerile dupa ceva timp
durerile la ciclu pot fi manifestari ale fibromatozei
cheagurile sunt manifestari ale fibromului
si trebuie facut ceva: embolizare, scos fibromul, scos uterul
tratament nu exista!!!!

catalina

acum 9 ani

Maria 151, tu spui ca sarcina poate sa rezolve cauza fibromului respectiv... Total gresit pentru ca daca te gandesti mai bine acea sarcina are nevoie ca prin tesuturile uterului sa se irige cu sange, iar fibromul sau fibroamele se "hranesc" tot cu sange.
Deci o solutie total gresita, singura solutie buna este embolizarea

Maria151

acum 9 ani

Total gresit este rationamentul de mai sus. Fibromul de langa sarcina este ca o alta sarcina langa sarcina (gemeni). Pericolul consta in faptul ca fibromul poate determina sangerari puternice care sa induca avortul spontan. Insa, adesea, in timp ce se dezvolta sarcina, fibromul se micsoreaza, si poate sa nu se mai refaca dupa. Este deci ca la embolizare, una naturala.

Alina

acum 9 ani

nu mai spune p***ai. eu am pierdut doua sarcini, ambele la 8 saptamani din cauza unui fibrom. Am facut embolizare si la 6 luni dupa interventie a disparut complet.

alinuta1148533

acum 5 ani

La fel a patit si sora mea, 2 sarcini pierdute la 8 saptamani si chiar se gandeste la embolizare.
As vrea sa știu dacă ai reușit sa duci o sarcina pana la capăt și dacă da, după cât timp de la embolizare?
Multumesc!

alinuta1148533

acum 5 ani

La fel a patit si sora mea, 2 sarcini pierdute la 8 saptamani si chiar se gandeste la embolizare.
As vrea sa știu dacă ai reușit sa duci o sarcina pana la capăt și dacă da, după cât timp de la embolizare?
Multumesc!

dana

acum 13 ani

am uitat sa va spun ca am 41 de ani si am ramas gravida dupa 9 ani dupa ce am nascut al doilea copil deci nu mai ramineam gravida dar dupa operatia de apendice am reusit si cred ca antibioticele au fost cauza.injectiile.

Roxana

acum 13 ani

Carmen si restul femeilor eu am facut embolizarea acum miercuri si aseara am venit acasa eu am facut embolizarea la targu mures in clinica particulara novavita si au contract cu casa de asigurari e un doctor foarte bun sai dea dumnezeu sanatate daca vreti mai multe detali va raspund

Laura

acum 13 ani

Buna Roxana. Ma intereseaza foarte mult ce ai facut tu la Tg. Mures si as vrea te rog sa-mi dai toate detaliile . Si eu am uter polifibromatos am 32 de ani si la 27 am facut o miomectomie care nu m-a ajutat la nimic , fibroamele s-au refacut mai agresiv decat prima data si acum in decembrie am facut un test Papa nicolau si un chiuretaj biopsic dar rezultatele le voi avea abia in luna ianuarie cam prin 15.01.2011 . Ma interesa foarte mult macar un control sa vad daca fibroamele se preteaza la o embolizare pt ca am inteles de la ginecologul meu ca nu orice fibrom se poate trata astfel . Astept sa-mi raspunzi , multumesc.

CARMEN - MARIANA

acum 13 ani

Buna Roxana!
Si eu am un fibrom de 17mm si medicul mi-a recomandat embolizarea si apoi histeroscopia. Cum a decurs operatia? Cum a fost recuperarea? Ce medic te-a operat? Mie mi-a fost recomandat medicul Margineanu Lucian de la clinica novavita din Tg.Mures pentru embolizare. Stii ceva despre acest medic?
Eu sunt din Miercurea Ciuc si as dori cat mai repede sa scap de fibrom pt ca vreau sa am un copil. Te rog mult de tot sa imi dai mai multe detalii sau daca vrei da-mi o adresa de messenger sa putem vorbi mai multe. Multumesc din suflet si astept cu nerabdare mesajul tau. Sanatate multa iti doresc.

MariaB

acum 13 ani

pentru noduli de sub 2 cm nu e necesar sa se intervina in vreun fel
decat daca sunt foarte multi
poti sa faci copii si cu fibroame mici

Mihaela

acum 13 ani

Buna!
As dori tare mult sa putem lua legatura.
Sunt din oradea si as dori sa-mi dai si mie nr de telefon si toate detaliile
Multumesc foarte mult

georgeta

acum 13 ani

te rog daca poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre embolizare, eu sant din arad si as vrea sa merg la targu mures sa imi fac operatia asta.email meu este georgiat70, daca vrei putem vb si pe mes.iti multumesc mult...

dana0872

acum 13 ani

Eu am facut o embolizare in decembrie la Bucuresti. Dimensiuni initiale> 70/74 mm, in ianuarie: 61/65mm, iar acum in martie 36/34 mm. Daca vrei informatii poti sa imi scrii pe [email protected]

lil

acum 11 ani

unde ati facut embolizarea la ce doctor si la ce spital din Bucuresti/./.

flori

acum 11 ani

ce clinica este la mures pt embolizare cat costa multumesc

maria

acum 10 ani

si eu am acelesi probleme, doctorul a spus ca trebuie sa scot tot, nu am gasit inca doctorul, nici nu stiu cat costa, sunt din timisoara si doresc mai multe informatii. multumesc.

Pag 1 din 5