E normal ca un polip uterin rezectat de 2 ori să apară ca un rest la ecograf?

Afectiuni uterine

Postata de Gaby_Eu cu 2 luni in urma.

Bună seara. Am 49 ani. În decembrie am suferit un chiuretaj hemostatic, în urma unei sângerări de 3 săptămâni. Am fost diagnosticată cu polip endometrial, iar pe 16 februarie mi s-a făcut histeroscopie. La controlul de 2 luni mi s-a spus că a rămas un rest, urmând altă histeroscopie pe 15 mai (polip de 1 cm, formațiune netedă de consistență fermă. Pe 30 iunie, a47a zi de la intervenție au reinceput sângerările. A 10a zi de sângerare, la ecograf, mi s-a spus că ori e o bucățică de endometru, ori rest de polip(bază) și că ar trebui rezectat după menstra... E posibil, după două intervenții de rezectare, încă să fi rămas ceva? Ori e posibil să fi recidivat în 47 zile, atât de repede? Mă depășește situația și după 3 chiuretaje în timp atât de scurt, gândul la al4lea mă îngrozește...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca un polip uterin sa reapara sau sa nu fi fost eliminat complet in urma procedurilor anterioare, de aceea este importanta o monitorizare atenta. Va recomandam consultarea unui medic ginecolog pentru o evaluare detaliata a situatiei. Este posibil ca aceste sangerari sa fie cauzate de un alt factor, nu neaparat de reaparitia polipului. Pe de alta parte, recidiva polipilor uterini este un fenomen destul de frecvent. Pentru a stabili cu exactitate daca este vorba despre un rest de polip sau despre o noua formatiune, este posibil ca medicul sa recomande o histeroscopie diagnostica sau un examen de tip RMN.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/ce-trebuie-sa-stim-despre-polipii-uterini-cu-dr-laura-mustata-medic-spec_18998