e grav?

Afectiuni uterine

Postata de INA_ cu 13 ani in urma.

in urma cu o luna a trebuit sa suport un al doilea avort.Problema mea e urmatoarea.dupa primul avort ciclul mi-a venit exact la 23 de zile(la mine asa vine) iar acum dupa al doilea avort mi-a venit abia dupa 37 de zile, dar e ciudat pt ca timp de 3 zile am avut doar cate o picatura in fiecare zi.Poate fi grav? mentionez ca sunt disperata sa am un bebe, dar ambele sarcini s-au oprit la 5 saptamani.Va multumesc

Raspunsuri (2)

ionica

acum 13 ani

Ai fost la control dupa ce ai facut acest avort? Din cate stiu, menstruatia apare la 4-6 saptamani dupa avort, deci nu este nimic grav ca ti-a venit la 37 de zile menstruatia. Pentru a fi pregatita de o noua sarcina trebuie sa astepti cel putin 6 luni inainte de a incerca sa ramai din nou insarcinata. Ar fi bine sa mergi sa-ti faci un control ginecologic. Multa sanatate.

Csara

acum 13 ani

Problema este de ce s-au oprit ambele sarcini in evolutie. Mergi la un medic specialist in infertilitate, incearca sa verifici daca ai risc de trombofilie, de exemplu. Fa-ti niste analize hormonale, poate in cazul tau progesteronul este scazut intervine riscul pierderii unei sarcini (daca progesteronul este scazut, uterul nu este pregatit sa mentina sarcina intrucat endometrul stimuleaza aparitia mensturatiei.