dureri articulare

Afectiuni uterine

Postata de manuela2496159 cu 14 ani in urma.

In septembrie 2009 mi s-a extirpat uterul si anexele. Dupa o luna am inceput sa am dureri de umeri, in special noaptea.Mentionez ca incerc sa fac gimnastica usor( nu pot din cauza operatiei) am folosit unguente de tot felul , dar dimineata ma trezesc foarte anchilozata!!!Ce trebuie facut? Exista legatura intre aceste dureri si menopauza( inainte de operatie nu aveam aceste dureri)Multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Consultati un medic reumatolog pentru stabilirea unui diagnostic de certitudine. Este putin probabil ca artralgiile pe care le descrieti sa se datoreze histerectomiei cu anexectomie bilaterala, intervalul de timp este scurt. Continuati cu exercitiile fizie usoare, in limita tolerantei si consultati medicul reumatolog/internist.

Brad Oltita

acum 14 ani

am fost diagnostiacata cu negi genitali,nu stiu ce am de facut ,am si dureri de coloana cervicala,sunt cu psihicul la pamant.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Coloana vertebrala cervicala se caracterizeaza printr-un mare grad de mobilitate si
printr-o lordoza care determina o uzura a elementelor constitutive ale ei : vertebre (in special apofizelor articulare si platourile ), discuri intervertebrale, ligamente, capsula articulara, muschii paravertebrali. In timp apar degenerari ale discurilor, platourilor articulatiilor cu rasunet asupra spatiului pe unde trec radacinile nervoase, micsorand-ul si apar astfel dureri locale cu iradiere pe teritoriul radacinii respective, contractura musculara, parestezii(amorteli) limitarea mobilitatii si chiar paralizia in stadiile neglijate.Trebuie sa va examineze medicul de familie si sa faceti investigatii - pentru inceput radiografie coloana cervicala fata si profil.

maria

acum 14 ani

sarcina sptamana 10 cu col inflamat