durere in partea dreapta si observ burta tot in partea dreapta mai intarita decat in stanga?

Afectiuni uterine

Postata de andra cu 2 luni in urma.

am 27 de ani , am avut un control la ginecolog insa doamna doctor cand a inceput sa ma palpeze pe burta a simtit cum ca partea dreapta este mult mai tare si am simtit si eu acele apasari.
mi-a spus ca ceea ce am eu acolo trebuie neaparat facut un examen CT pentru abdomen+pelvis si apoi vazut de un doctor chirurg.
sunt destul de speriata, ma gandesc la ce este mai rau

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi legate de diverse cauze, de la probleme digestive pana la afectiuni hepatice sau renale. Un examen CT (tomografie computerizata) este recomandat pentru a avea o imagine mai clara asupra a ceea ce se intampla in abdomen si pelvis.

Aceasta duritate pe care ati simtit-o la palpare poate fi cauzata de diferiti factori: de la o simpla constipatie pana la un chist ovarian, un fibrom sau o problema cu apendicele. Nu este o situatie neaparat grava, dar este esential sa urmati sfatul medicului si sa mergeti la un doctor chirurg pentru a determina cauza exacta.

Nu uitati ca este mult mai bine sa stiti exact ce se intampla si sa primiti tratament adecvat, decat sa traiti cu incertitudine si frica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/importanta-imagisticii-in-diagnosticare_16109