Dupa operatia chirurgicala uter si vezica urinara ?

Afectiuni uterine

Postata de Corina cu o saptamana in urma.

Dupa operatia chirurgicala de vezica urinara si uter inca merg la baie de cel putin 20 de ori fara sa o poti tine.Am 3 sap de la operatia si nu stiu ce sa fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Inmultirea frecventa a urinarilor poate fi cauzata de mai multi factori dupa o operatie chirurgicala pe uter si vezica urinara, cum ar fi inflamatia vezicii urinare, infectia urinara sau incontinenta urinara temporara. In cel mai rau caz, ar putea fi vorba de o problema mai grava cum ar fi o fistula vezico-vaginala. Toate acestea pot fi constatate de un medic, asa ca va recomandam sa consultati cat mai curand unul.

In primul rand, este important sa beti multa apa pentru a ajuta la continuarea curatarii tractului urinar. Evitati cofeina, alcoolul si alte lichide diuretice. In mod normal, vindecarea poate dura cateva saptamani dupa o astfel de operatie, deci este posibil sa se imbunatateasca treptat in acest timp. Cu toate acestea, daca simptomele persista dupa un timp rezonabil sau daca se agraveaza, este foarte important sa mergeti la un consult medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Incontinenta-urinara/incontinenta-urinara-la-femei_605
sfatulmedicului.ro/Incontinenta-urinara/incontinenta-urinara-exercitiile-kegel-stilul-de-viata-stresul-sarcina-g_586