displazie de col

Afectiuni uterine

Postata de nickmirela cu 14 ani in urma.

as dori sa stiu in ce consta aceasta boala,stiu ca sunt celule precancerose dar poate fi intrabevar cancer de col uterin?ultimul test papanicolau mi l-am facut anul trecut2009 in iunie si nu am avut nimic.medicul mi-a spus ca ma z-a opera in ce consta operatia,indiferent de rezultatul de la biopsie.multumesc

Raspunsuri (2)

valery 66

acum 13 ani

displazie de col uterin inseamna ca la nivelul colului au fost identificate celule anormale in urma efectuarii testului papanicolau.este bine ca inainte de a te opera sa faci si colposcopia si biopsia mirata pentru a vedea ce tip de interventie trebuie sa faci .da mai multe amanunte despre rezultatul testului papanicolau''

aurelmoisii

acum 9 ani

este foarte interesant ,sint persoane care au nevoie de lamuriri ,dar nimeni nu intervine ,ma intreb ,de ce?pentruca acolo unde se spune cancer ,nu mai dumnezeu poate interveni