diferenta intre chist pe uter si fibrom ?

Afectiuni uterine

Postata de andreas-n cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Care e diferenta intre chist( cu lichid) pe uter si fibrom uterin? Un medic, in urma consultatiei ecografice a diagnosticat-o pe sotia mea cu fibrom,iar ginecologul(tot eco) cu chist cu lichid,pentru care a primit tratament ( antibiotice ).Sotia mea doreste sa termine tratamentul dupa care va face o noua ecografie,totusi e cam speriata.
Se poate trata chistul medicamentos?Medicul ginecolog i-a spus ca e o raceala si ar avea uterul cam marit +chist de 5-6cm.

Raspunsuri (9)

Pena

acum 12 ani

Scrie pe Google ''''''''chist pe uter'''''''' si apoi ''''''''uter fibromatos'''''''' si gaesti informatii despre fiecare. Vad ca scrie despre chist ca este o afectiune usoara care nici nu necesita tratament. Nici fibromul uterin nu este grav. Spune-i sotiei ca 90% din femei fac fibrom uterin, multe nici nu stiu ca au.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Chistul contine lichid iar fibromul este din tesut muscular (practic o bucata de carne solida).

mariana

acum 12 ani

buna ma numesc raducan mariana am fost la medic gincologic si mia descpicat ca am chist ovarian si in stanga si in dereapta si se misca in burtica mea parca am un copilas in burtica va iubesc va rog din suflet sa ma ajutati va poop

Mihaela22120678

acum 12 ani

chistul ovarian este cu totul altceva decat chistul uterin, ca sunt 2 organe distincte. Chisturile ovariene apar frecvent la pers tinere, de multe ori cedeaza prin trat hormonal, dar depinde si de dimensiunea lor... si stai linistita ca nu se plimba prin abdomen, daca tine de ovar atunci sta acolo unde sta ovarul, nu are cum sa se miste, decat putin, cat ii permite ligamentele de fixare... mergi la ginecolog sa-ti recomande tratament. Sanatate!

boteanul daniela

acum 12 ani

am introdus degetul in vagin cind m-am spalat si am atins uterul acolo pe uter era ca un bob mic in patrtea stinga oare ce sa fie?

myikyi.sweet

acum 11 ani

am fost la medicul ginecolog si dupa consultatie mi-a spus ca am chist anexial drept,amenoree si infecrie urinara...tin sa mai mentionez si faptul ca nu am menstruatie de aproape 3 luni!am fost trimisa la ecograf...si acolo mi s-a spus ca am o tumora ovariana!Cand am revenit cu ecografia la medic acesta mi-a spus ca,chistul si tumora e tot una...mi-a prescris medicamente antiinflamatorii si pentru a-mi regla menstruatia!apoi a mai adaugat faptul ca abia dupa o luna de la tratament sa ma prezint la cabinet ca daca nu se amelioreaza starea e foarte posibil s fiu operata!sunt foarte ingrijorat si decisa sa nu urmez tratamentul pana nu am certetea ca se va rezolva doar prin medicamente fara a fi necesara interventia chirurgicat!Va rog sa ma ajutati cu un sfat!MULTUMESC ENORM!

myhaelutza myikyi

acum 11 ani

am fost la medicul ginecolog si dupa consultatie mi-a spus ca am chist anexial drept,amenoree si infecrie urinara...tin sa mai mentionez si faptul ca nu am menstruatie de aproape 3 luni!am fost trimisa la ecograf...si acolo mi s-a spus ca am o tumora ovariana!Cand am revenit cu ecografia la medic acesta mi-a spus ca,chistul si tumora e tot una...mi-a prescris medicamente antiinflamatorii si pentru a-mi regla menstruatia!apoi a mai adaugat faptul ca abia dupa o luna de la tratament sa ma prezint la cabinet ca daca nu se amelioreaza starea e foarte posibil s fiu operata!sunt foarte ingrijorat si decisa sa nu urmez tratamentul pana nu am certetea ca se va rezolva doar prin medicamente fara a fi necesara interventia chirurgicat!Va rog sa ma ajutati cu un sfat!MULTUMESC ENORM!

dana barbu

acum 10 ani

Ma-m spalat, si in partea stinga pe uter am simptit ceva, de marimea unui bob de porumb de floricele.Ce ar putea sa fie, sunt ingrijorata.Va multumesc

vilciu luminita

acum 8 ani

Am două chisturi unu pe ovarul stâng și unul pe uter endocavitar și lama de lichid an doglas