desfundarea trompelor

Afectiuni uterine

Postata de iulia1377 cu 12 ani in urma.

buna. va rog sa ma ajutat cu niste informatii despre aceasta procedura . in urmatoarea saptamana urmeaza sa faco histos-salpi. este o procedura dureroasa?
necesita repaos, deoarece eu lucrez si trebuie sa anunt la serviciu
va multumesc si astept raspunsurile voastre

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Histero-salpingografia exploreaza cavitatea uterina cat si trompele uterine si presupune expunerea la raze X dupa o injectare prealabila cu substanta de contrast in uter prin canalul cervical, printr-un cateter. Procedura este efectuata intr-o sectie de radiologie. .Obstructia trompelor uterine este identificata prin faptul ca nu mai patrunde substanta de contrast.

GuestUser

acum 8 ani

Cu ce tratament se pot desfunda trompile uterine

dana

acum 8 ani

Am o intrebare se pot desfunda tromple????

dana

acum 8 ani

Am o intrebare se pot desfunda tromple????