de ce secretia este marinie?

Afectiuni uterine

Postata de and.ree.a cu 13 ani in urma.

buna, am 17 ani si mi-am inceput viatza sexuala de curand. din ianuarie nu mi-a mai venit menstruatzia asa cum venea inainte, am avut scurgeri de scurta durata si maronii. am facut si un test de sarcina si este ok. nu iau anticonceptionale. inainte sa imi incep viatza sexuala nu imi venea regulat. stiti despre ce este vorba? sunt foarte speriata si sincer nu stiu ce sa fac

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Daca ai inceput viata sexuala si ai si astfel de probleme, trebuie sa mergi la un medic ginecolog pentru consult si chiar periodic .Ai nevoie si de anumite directive din cadrul acestei specialitati . Sanatate

Carpe Diem

acum 13 ani

Acum experimentezi teama, teama de a nu ramane insarcinata sau de a fi contactat vreo boala cu transmitere sexuala, banuiesc. Asta se intampla in primul rand pt ca ti-ai inceput activitatea sexuala fara sa fii suficent de bine informata asupra tuturor riscurilor la care te expui daca nu te protejezi. Sper ca nu iti doresti ca mereu sa traiesti cu aceasta spaima! Te sfatuiesc sa folosesti mereu PREZERVATIVUL ( chiar daca partenerul nu doreste, fii ferma) - este singura metoda anticonceptionala care te fereste in acelasi timp si de o sarcina nedorita si de o BTS.
Si domnul Otesteanu are dreptatea cand spune ca de acum este necesar consultul periodoc al unui medic ginecolog. Trebuie sa stii ca in cazul in care vei dori sa iei anticonceptionale acestea trebuie sa fie prescrise de endocrinolog in urma analizelor hormonale, si nu de ginecolog fara nici o analiza, luate gresit ca doze hormonale iti pot crea grave probleme, inclusiv noduli mamari.
Te sfatuiesc sa intri la Cauta si sa cauti articole despre : prevenirea bolilor cu transmitere sexuala ( care pot duce in timp la infertilitate si cancer ), prevenirea sarcinii.