Cum pot scăpa de miros urat vaginal?

Afectiuni uterine

Postata de Andra cu 4 luni in urma.

Acum 3 săptămâni am fost la urgențe din cauza grețurilor , febrei și vărsături lor unde mi s a pus diagnostic de infecție vaginală . Intr adevăr aveam un miros foarte neplăcut vaginal , de care nu scăpăm indiferent de câte produse de igienă foloseam și de câte ori le foloseam . După tratament cu antibiotic mi a dispărut mirosul, însă la 2 săptămâni mi a apărut iarăși . Soțul meu crede ca îl înșel și ca de aceea am mirosul acesta . Pentru ca el nu are acest miros și nu se confruntă cu nimic de genul . Vă rog să mă ajutați cu un raspuns

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa intelegi ca mirosul vaginal normal poate varia in functie de diferiti factori, cum ar fi dieta, nivelurile hormonale si secretiile naturale. Cu toate acestea, un miros vaginal puternic, neplacut poate indica o infectie sau o alta afectiune si trebuie investigat si tratat de un medic.

Daca ai fost deja la medic si ai primit un diagnostic de infectie vaginala, dar mirosul a revenit dupa tratament, este important sa te consulti din nou cu medicul tau. Infectiile vaginale pot necesita tratament repetat sau diferite medicamente pentru a fi eliminate complet.

Exista cateva masuri pe care le poti lua in ingrijirea personala pentru a preveni si a reduce mirosul vaginal neplacut:

1. Mentine o igiena intima adecvata, dar evita sa folosesti sapunuri parfumate, dusuri vaginale sau alte produse cosmetice care pot perturba echilibrul bacterian natural al vaginului.
2. Foloseste lenjerie de bumbac, care permite pielii sa respire si poate preveni acumularea de umiditate in zona vaginala. Evita lenjeria stramta sau din materiale sintetice.
3. Evita sa porti tampoane parfumate sau absorbante interne pentru perioade lungi de timp, deoarece acestea pot crea un mediu propice pentru dezvoltarea bacteriilor.
4. Mentine un stil de viata sanatos, care include o alimentatie echilibrata si activitate fizica regulata pentru a mentine un sistem imunitar puternic.

Este important sa comunici deschis cu sotul tau si sa-l informezi despre situatia ta medicala. Mirosul vaginal poate fi cauzat de multe alte motive.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Utilizator11705155018

acum 3 luni

Daca este infectie vaginala,sotul tau ti-o da
El poarta o bacterie
Si ar trebui sa faca tratament împreuna cu tine
Daca nu face si el tratament,tu il faci degeaba
Si poate chiar el ti-a adus-o de la alta