Cum pot ameliora situația?

Afectiuni uterine

Postata de Ana cu 2 luni in urma.

Examen microscopic:
I. Fragmente (2) cu structură microscopică col uterin acoperite in parte de epiteliu scuamos cu
un fragment cu zonă ulceraţie; stromä
zonă cu discretă papilomatoză, acantoză, p***alocitoză,
fibroconjunctivă cu glande endocervicale dilatate chistic; alte fragmente (3) de aspect micropolipos
cu glande endocervicale uşor hiperplazice dilatate chistic; artefacte de electrocoagulare epiteliale si
mezenchimale.
cologică
vase
II. Fragmente (3) cu structură microscopică endocol cu glande in general djjatate chistic.
IS epiteliale
hiperemice; fragmente epitelii scuamoase cu acantoză; artefacte de
mezenchimale.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Raspunsul la analiza examenului microscopic sugereaza prezenta unei afectiuni cervicale si corectarea ei necesita un tratament medical specific, in functie de cauza. Un fragment al tesutului colului uterin prezinta o zona de ulceratie, ceea ce ar putea indica inflamatie sau infectie. S-au observat si semne de papilomatoza, acantoza si p***alocitoza, afectiuni asociate cu infectia cu HPV (virusul papiloma uman), un virus ce poate cauza cancer de col uterin.

Alte fragmente de tesut prezinta aspectul micropolipos, cu glandele endocervicale usor hiperplazice si dilatate chistic, ceea ce ar putea indica o forma anormala de crestere a glandelor.

Artefactele de electrocoagulare epiteliale si mezenchimale sugereaza ca a avut loc recent o procedura chirurgicala, posibil o electrocoagulare destinata eliminarii tesutului anormal. Pentru interpretarea acestor rezultate, va recomandam sa consultati un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-hpv-tot-ce-trebuie-sa-stii_19308

Ana

acum 2 luni

Va mulțumesc mult!