colposcopie

Afectiuni uterine

Postata de nelson cu 14 ani in urma.

colposcopia se face intr-o anumita perioada a ciclului menstrual sau nu conteaza cand?

Raspunsuri (6)

raluca

acum 14 ani

Nu are nici o legatura cu ciclul menstrual si colposcopia. Pentru aceasta interventie colonul trebuie sa fie curatat pentru ca procedura colonoscopica sa fie corecta. Se va administra medicatie pentru durere si un sedativ usor pentru ca sa stati confortabil si sa fiti relaxati pe toata durata examinarii. Numai bine!

nelson

acum 14 ani

colposcopia nu e acelasi lucru cu colonoscopia!!!
colposcopia se face la colul uterin!!!

Sheila

acum 14 ani

Da, se face intr-o anumita perioada.
Se va evita efectuarea colposcopiei in perioada menstruatiei, deoarece prezenta sangelui poate interfera cu rezultatul.Prima perioada a ciclului menstrual intre zilele 8-12, este cel mai indicat pt investigatie
Uite aici mai multe detalii:
//sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/colposcopia-si-biopsia-cervicala-informatii-generale_1304#Pregatirea_pentru_test
Numai bine

nelson

acum 14 ani

va multumesc pentru precizare

mihaela 33 ani

acum 14 ani

am facut aceasta colposcopie de mai multe ori si se face imediat dupa ciclul menstrual,sa nu depasesti 14 zile ,numarand din prima zi de ciclu.

elena

acum 14 ani

Am si eu o problema,am o rana pe col si vreau sa o cauterizez , nu stiu ce clinica sa aleg,de fapt ce medic!