col uterin lezional

Afectiuni uterine

Postata de DRM cu 14 ani in urma.

Buna!
am facut de curand testul babes papanicolau si a iesit : originea esantionului :cervicala,vaginala,tip frotiu clasic,calitate frotiu satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,negativ pt leziuni intraepiteliale sau malignitate,infectii cocobacili,inflamatorii,clasificare babes papanicolau clasa II.la examenul de urina a iesit:densitate 1010,PH 6,albumina absent,sediment urinar:epitelii plate:frecvente,leucocite rare.la analiza culturi de col: nu v-au dezvoltat felmen(nu inteleg exact ce scrie),la urocultura scrie sterila,VSH 5mm/h si la ecografia transvaginala : uter AVF,ax lung 52mm,)OAP=32 mm,endometru=6mm,ovarul drept=27/18 cu foliculi mici,ovarul stang=30/23 cu mai multi foliculi 9-10 mm.mi s-a zis ca ovarul stang arata ca un cascaval cu gauri...diagnostic col uterin lezional.ati putea sa ma lamuiriti?mi-a zis ca am o leziune pe col si mi-a dat un tratament.e grav?

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Rezultatul pn 2 este bun, de regula asa iese la majoritatea,exista o inflamare de aceea ti-a dat tratament. Urmeaza-l apoi mergi din nou la control. Rezultatul la urina este bun,VSH-ul este deasemeni bun,uterul este bine,iar expresia ca "ovarul stg. este ca un cascaval cu gauri " este o gluma. Acei foliculi sunt normali. S-a exprimat asa pentru ca, la ecograf,fiind formatiuni transonice, adica cu lichid,arata ca niste pete mai intunecate. Nu vad din ce ai scris, ca ar spune undeva ca ai o rana pe colul uterin [leziune } Deci, parerea mea este ca nu ai nimic grav,urmeaza tratamentul. Multa sanatate !

DRM

acum 14 ani

multumesc katy!urmez tratamentul apoi o sa ma duc din nou la control!Sanatate!

stroe ana

acum 14 ani

buna ziua in urma unei ecografi am aflat ca am un uter fibromatos diametrul longitudinal de 95 mm,diametrul antero-posterior 47 mmsi endometrul de 6,3 ecostructura fibromatos,ovar drept anexa dreapta 37/20 mm cu 4 mici imagini transonice de pana la 14mm iar ovar stang fara modificari vreau sa stiu cat de grav sant ?

cristina

acum 14 ani

ma numersc cristina si am facut un contol ginecologic si nu stiu ce inseamna AVF IN TERMENI MEDICALI si cat de grav este.multumesc

ANCA

acum 14 ani

BUNA!IN URMA CU APROAPE 2LUNI MAMA SI_A FACUT UN CONTROL LA GINECOLOG SI I_AU ZIS CA POATE SA AIBA FIBROM UTERIN PANA CAND AU AJUNS REZULTATELE DE LA ANALIZA CARE MI_A ZIS EA MIE CA AU IESIT BINE DAR I_AU DAT NISTE PASTILE CARE TREBUIA SA BEA UNA LA TREI ZILE SI DUPA CE_I TRECEA CICLU SA MEARGA LA ALT CONTOL.CONTROLUL ACESTA DE CARE_TI SPUN SI LA FACUT MARTI IAR DOCTORUL IA ZIS SA SE INTERNEZE IN SPITAL CA SA_I FACA NISTE ANALIZE SI SA O CURETE CA ARE COL LEZIONAL.S_OINTERNAT IERI CA SA_IFACA ANALIZELE SI IN DIMINEATA ASTA IO_R PUS ANESTEZIE SI ZICE EA CA OR CURATATO.NU STIU CE SA CRED DIN CE_MI SPUNE PT CA EU NU_S CU EA CA SA VAD ,EU IS PLECATA DIN TARA SI STIU CA NU_MI SPUNE TOT ADEVARUL.TE ROG SPUNEMI CE E COLUL LEZIONAL,CE II FAC LU MAICAMEA SI LAMURESTEMA CA EA ZICI CA_MI VORBESTE CODIFICAT.ITI MULTUMESC MULTAGA