chiuretaj biopsic

Afectiuni uterine

Postata de Ileana Camelia cu 11 ani in urma.

Buna seara,va rog ,am nevoie de unele lamuriri.Am 49 de ani si am avut cilul menstrual regulat insa in ultima perioada de aprox. 1 an a fost mai abunbent.In ultima luna am avut menstra toata perioada cu cheaguri mari.Cutoate ca timp de 10 zile am urmat un tratament injectabil sangerarea si cheagurile nu s-au oprit.La decizia medicului mi s-a facut chiuretaj biopsic,in urma cu 3 zile.
1-este normal ca dupa acest chiuretaj sa mai am mici sangerari?
2-se mai pot repeta aceste sangerari abundente insotite de cheaguri ?
3-ce tratament ar trebui sa urmez pt. a evita aceasta problema ?(cred ca sunt in perioada de premenopauza) Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In functie de rezultatul chiuretajului se fac se recomnadarile; cel mai probabil sunteti in perioada de instalare a menopauzei in care aceste tulburari de menstruatie sunt normale si care vor disparea treptat. Chiuretajul vi s-a efectuat in vederea excluderii unei alte cauze: fibrom uterin, neoplazii, polipi sangeranzi, etc.