chiuretaj biopsic

Afectiuni uterine

Postata de venusia15 cu 12 ani in urma.

am 35 de ani, ..si am fost diagnosticata cu fibrom uterin. Medicul mi.a propus chiuretaj biopsic, ...ce e asta? imi spune si mie cineva care a trecut prin asta daca doare si care sunt efectele? va multumesc!

Raspunsuri (17)

Medic Epuran

acum 12 ani

Chiuretajul biopsic este o operaţie prin care mucoasa uterină este răzuită cu ajutorul unui instrument numit chiuretă, operaţie care se efectuează pentru depistarea celulelelor atipice canceroase sau în cazul existenţei unor eventuali polipi. După efectuarea acestei operaţii , probele de ţesut recoltate (endocol, endometru) sunt trimise la laborator în vederea examinării şi a stabilirii unui diagnostic. Chiuretajul biopsic se poate efectua folosind:
1. anestezie locallă (injectarea de novocaină sau un echivalent al acesteia), însă operaţia este resimţită în mod neplăcut de pacientă
2. anestezie generală.
Legat de intensitatea durerii, în cazul folosirii anesteziei locale, doar femeile care au trecut printr-o astfel de procedură o pot cuantifica
După această operaţie veţi putea relua activităţile cotidiene într-un timp foarte scurt (în unele cazuri chiar de a doua zi), durata recuperării depinde însă în mare măsură de tipul anesteziei folosite.
Rezultatul chiuretajului biopsi se obţine într-un timp relativ îndelungat (20-30 zile)

ioana.be

acum 12 ani

Mult curaj! Si eu am fibrom uterin si ma gandesc ca tot o operatie ma asteapta (nu stiu cand)! Sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine!

venusia15

acum 12 ani

draga ioana, cu ajutrul lui Dumnzeu, asa cum ai spus si tu si iti multumesc, am facut chiuretajul asta, ...fara anestezie. e adevarat, al naibii de dureros dar m.am refacut rapid fara sangerari prea mari. Acum astept rezultatul si apoi, k si pe tine ma asteapta operatia. Te tin la curent, ioana. Multa sanatate si sa auzim de bine!

ioana.be

acum 12 ani

Felicitari! Esti curajoasa! Eu sunt o plangacioasa de felul meu.Sigur nu reusesc fara anestezie. Pa

venusia15

acum 12 ani

draga mea, eu nu am stiut k va fi fara anestezie, ...pur si simplu am fost "pacalita" iar acum le multumesc celor care au decis in locul meu(eu am cerut insistent anestezie), cu anestezie e pe riscul tau, adica, uterul fiind relaxat, exista riscul k cel care ia biopsia sa ciupeasca uterul, nu doar sa.i razuie mucoasa; pe de alta parte am plecat acasa in 10 minute, .nu mai mult crede.ma, iar in afara de durerea de moment care a durat cateva secunde nu m-a mai durut deloc. Iti dau un sfat nu mai citi ce scriu tote plangacioasele, ..iti faci rau singura, ...Ai grija de tine!

sonia-sonia

acum 12 ani

si eu am facut un chiuretaj biopsic acum 2 ani si nu a durut deloc, mi-au facut anestezie generala si dupa 30 de min de stat in pat pentru ca asa trebuia sa stau, m-am ridicat si am plecat acasa. am avut o singerare de 1-2 zile, deci nu te speria si multa sanatate

aonim

acum 10 ani

cam cat costa sa il faci?

hasu

acum 10 ani

au trecut 5 zile de cind am facut chiuretajul biopsic,si mai am singerari si dureri.Este normal sau asa este de obicei ?

Loredana

acum un an

Buna ziua! Stiu ca au trecut ceva ani de atunci, dar voiam sa stiu cum au decurs lucrurile, daca va mai amintiti.
Am facut si eu joi un chiuretaj biopsic si hemostatic si, desi ieri la externare, in momentul in care mi s-a facut ecografie transvaginala, nu mai sangeram, astazi au aparut sangerarile. Mici cantitativ, dar sunt. Totodata, am si un disconfort abdominal, e mult spus durere.

Flo

acum 4 luni

Buna! Poți sa îmi spui cât au durat sângerările după chiuretaj si care a fost motivul pentru care ti-a fost recomandat. Ar trebui sa îl fac si eu in urma unui pap pozitiv agc,dar îmi este foarte frica de procedura.

camelia

acum 10 ani

dr fawaz mi a facut un chiuretaj biopsic......super nu am simntit nimik anestezie totala super ..numik nu am simntit

ALINA S

acum 10 ani

AM O SINGURA ZI DE CAND AM FACUT CHIURETAJUL SI MA SIMT FOARTE BINE. AM FACUT ANESTEZIE GENERALA SI A COSTAT 1200 RON LA SPITALUL WELLBORN BUCURESTI SI IL RECOMAND TUTUROR Ac***a SI CONDITII DAR SI UN PERSONAL DE EXCEPTIE.

mirela

acum 9 ani

am si eu fibrom,e maricel,nu sangerez,ma deranjeaza la urinat,ce ma sfatuiti sa ma operez?...am 42de ani.

Ella

acum 8 ani

Metodele "clasice",barbare,de tratare a fibromului uterin sunt depasite.
In prezent se foloseste EMBOLIZA.
Este foarte eficienta,nu necesita operatie.

Ella

acum 8 ani

Metodele "clasice",barbare,de tratare a fibromului uterin sunt depasite.
In prezent se foloseste EMBOLIZA.

Este foarte eficienta,nu necesita operatie.
Interventia intra in asigurarea medicala.

Loredana

acum 7 ani

Da, și eu mi-am embolizat fibromul, de 8 cm. Procedura în sine nu doare, oarecare dureri sunt după...

Utilizator11603477619

acum 3 ani

Bună seara. Urmează sa fac chiuretaj biopsic. Trebuie sa vin cu pijamele ca de spitalizare sau cum sunt venita de acasă, ma vor tine asa? Și cât de dureros e? Nu am mai făcut chiuretaj pana acum