chisturi la ovare

Afectiuni uterine

Postata de ionela_neagu2000 cu 11 ani in urma.

buna ziua! mi s-a facut o ecografie transvaginala si s-au descoperit 3 chisturi pe ovarul drept de 15, 29, si 35 mm, pe ovarul stang unul de 15 mm su uterul retroversat.
ca tratament am primit eficef, vit a, vit e, aspirina si acid folic.
medicul a spus ca acele chisturi nu pun semne de intrebare si ca datorita pozitiei uterului voi ramane insarcinata greu.
astept parerile dvs...daca e bine ce mi-a spus medicul sau... nu stiu ce sa cred

Raspunsuri (4)

ionela_neagu2000

acum 11 ani

mentionez ca la sanul drept am un nodul de 9 ani. la palpare este dur, compact si dureros. inainte de menstruatie este mult mai inflamat si mai dureros dar nu mereu,...poate avea legatura cu chisturile de la ovare sau...?
multumesc aniticipat pentru timpul acordat citirii acestor postari!
astept raspunsurile dvs!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Chisturile ovariene se pot resorbi in timp; daca acestea vor creste in dimensiuni, se are in vederea eliminara lor prin interventie chirurgicala.
Chisturile ovariene pot contribui si ele la scaderea fertilitatii, dar , cu tot uterul retrovers, sarcina este posibila.
Nodulul mamar pare a fi homonodependent ( cresterea in dimeniuni premenstruatie) insa trebuie evaluat si urmarit periodic ( ecografie mamara).

ionela_neagu2000

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns!
am uitat sa precizez ca scrie pe rezultatul dat dl doctor "chisti foliculari" si din ce am citit pe internet spune ca acestia nu elibereaza ovuli...

Utilizator11550873083

acum 5 ani

Bună ziua!In urma cu ceva timp am fost la ecografie abdominala și mi a găsit chist le ovarul stâng de 2 cm,am luat ptr durere nospa și mi a recomandat de la farmacie ovule macmiror, credeți că sunt bune?pe mine tot mă doare Intr o parte de pot lua care sa fie bun și să mi treacă sa numai mă doară Intr o parte?Va mulțumesc frumos ptr răspuns!